جزئیات وبلاگ

سرمایه گذاری یعنی چه ؟

سرمایه گذاری؛ یعنی با پولتان دارایی هایی بخرید که برای شما پول بیشتری تولید کنند؛ به عبارت دیگر، شما فقط به یک دلیل سرمایه گذاری می کنید، به دست آوردن دارایی جدید به این صورت که درآمد اصلی تان را به درآمد بدون کار یا درآمد حاصل از اوراق بهادار تبدیل کند و در نتیجه، از سود آن استفاده کنید .

انواع درآمد

۱. درآمد دستمزدی

درآمدی است که در ازای انجام دادن حضوری کار به شما تعلق میگیرد و اگر حضور نداشته باشید، پولی دریافت نمی کنید، این سخت ترین نوع درآمدی است که می شود با آن خانه دار و ثروتمند شد؛ شغل هایی مثل پزشکی، مهندسی، کارگری، استادی، جوشکاری، کارمندی و رانندگی دستمزد شغل هایی که به عنوان نمونه نام بردم، متفاوت است؛ ولی همه آنها در یک نکته مشترک اند: اگر سر کارشان نروند، پول دریافت نمیکنند.

۲- درآمد اوراق بهادار؛

درآمدی است که از محل خریدن دارایی های کاغذی یا همان سهام به دست می آید و معروف ترین شکل درآمد حاصل از سرمایه گذاری است؛ زیرا

• روش اداره و حفظ دارایی های کاغذی راحت تر از دارایی های دیگر است؛

تبدیل آن به پول نقد راحت است؛ 

به حضور دائم شما نیازی نیست .

۳- درآمد بدون کار؛

این درآمد، معمولا از محل اجاره دادن خانه و مغازه یا املاک و مستغلات دیگر به دست می آید که حدود ۹۰ درصد این نوع درآمدها را به خودش اختصاص داده است؛ همچنین، درآمدهای حاصل از حق امتیاز چاپ کتاب و اختراع نیز از این نوع محسوب می شوند.

حالا به من بگویید درآمد شما از کدام نوع است؟ 

بازاراهای سرمایه گذاری

با پول کم و با هدف افزایش آن، چه دارایی هایی می شود خرید و در چه بازارهایی می شود سرمایه گذاری کرد؟

در ایران چند بازار معروف وجود دارد که مردم معمولا پول کمشان را در آن سرمایه گذاری می کنند. این بازارها عبارت اند از:

بازار بورس 

بازار طلا

 بانک

 بازار مسکن

بازار ارز 

بازار خودرو

 بسیار مهم: نحوه کار سرمایه گذار حرفه ای

سرمایه گذارهای حرفه ای براساس اطلاعات و تجربه شان می فهمند که بازار مسکن در حال رشد است؛ آن وقت، پولشان را در آن سرمایه گذاری می کنند و به همین دلیل، قیمت مسکن بیشتر می شود.

 مردم عادی نیز با مشاهده رشد قیمت ها پولشان را در بازار مسکن سرمایه گذاری می کنند و در نتیجه، به افزایش قیمت کمک می کنند. در این موقعیت که قیمت ها به اوج رسیده است و سرمایه گذارها میدانند که قیمت از این بیشتر نخواهد شد، ملک هایی را که خریده اند، به همان مردم عادی می فروشند و پولشان را به بازار دیگری می برند؛ در حالی که مردم عادی تصور میکنند قیمت ها هنوز هم بیشتر خواهد شد.

 وقتی سرمایه گذارها پولشان را از بورس خارج می کنند و به سمت بازار مسکن می برند، بازار بورس به شدت افت میکند. این کاهش در بازار طلا و ارز نیز مشهود است. در این زمان، ازآنجاکه مردم عادی دیر در جریان نقل وانتقال سرمایه ها قرار می گیرند، بسیار ضرر می کنند. پس از آن، سرمایه گذارها منتظر می مانند تا اطلاعات جدیدی درباره بازار بیایند. آنان به محض اینکه می فهمند سرمایه گذاری در کدام بازار سود دارد، سریعا پولشان را به آن بازار منتقل می کنند؛ 

مثلا: اگر بفهمند بازار طلا و ارز قرار است رشد کند، پولشان را در این دو بازار سرمایه گذاری می کنند و در نتیجه، قیمت طلا و ارز به شدت افزایش می یابد. مردم عادی هم که کم کم با خبر شده اند، پول هایشان را به طمع به دست آوردن سود به این دو بازار می آورند. 

ناگهان، هنگامی که قیمت ها به اوج خودش می رسد و قبل از اینکه حباب بازار بترکد، سرمایه گذارها پولشان را از بازار خارج می کنند؟ در نتیجه، قیمت ارز و طلا افت می کند و مردم عادی که باز هم دیر باخبر شده اند، دچار ضررهای زیادی می شوند، سرمایه گذارها به همین ترتیب پولشان را در بازارهای مختلف سرمایه گذاری می کنند و ممکن است در طول یک سال سرمایه شان را در چند بازار مختلف جابه جا کنند .

سرمایه گذارها از کجا می فهمند کدام بازار برای سرمایه گذاری بهتر است؟
  • از دانش و تجربه شان
  •  از اخبار رسانه هایی مثل روزنامه و تلویزیون ، حالا این دو را توضیح می دهم.

سرمایه گذارها براساس دانش و تجربه می دانند که اگر در کشوری جنگ بشود، اقتصاد آن کشور آسیب می بیند و ارزش پولش پایین می آید و گروهی از مردم که می خواهند فرار کنند، برای رفتن به کشور دیگر مجبورند دلار بخرند، تقاضای مردم برای خرید دلار زیاد می شود و دلار فروش ها قیمت را افزایش می دهند؛ در نتیجه، سرمایه گذارها تا از موضوع تهدید ایران به جنگ خبری بشنوند، بی درنگ دلار می خرند تا اگر جنگ شد، آن دلارها را با قیمت زیادی بفروشند.

 برای همین است که وقتی در اخبار میشنویم رئیس جمهور آمریکا گفته تمام گزینه ها برای مقابله با ایران روی میز است و سرمایه گذارها برای خرید دلار اقدام می کنند. بعد از آن، مردم عادی که دلیل حرکت سرمایه گذارها را نمی دانند، فقط به امید اینکه سودی به دست بیاورند، دلار می خرند.

 این در حالی است که سرمایه گذارها منتظر خبر بعدی هستند، با اعلام این خبر که آمریکا گفته است: ایران دشمن حقیقی ماست، قیمت دلار بیشتر می شود و اگر اخیار یگوید: «آمریکا گفته است؛

ما با ایرانی ها دوست هستیم و می خواهیم در آرامش زندگی کنیم سرمایه گذارها بی درنگ دلارهایشان را می فروشند؛ چون جنگی در کار نیست و قیمت ها پایین و پایین تر می آیند. 

مردم عادی که مقدار زیادی دلار خریده اند، بی خبر از ظرافت های کار در بازار و بدون دانش و تجربه، وقتی باخبر می شوند که دیر شده است و ضرر می کنند.

 سرمایه گذارها طبق دانش و تجربه فهمیده اند گاهی که دولت با کسری بودجه مواجه می شود، مجبور است قیمت دلار را بیشتر کند تا بتواند کم پولی و کسری بودجه را جبران کند؛ بنابراین سرمایه گذارها با شنیدن خبر کسری بودجه دولت، دلار می خرند، مردم عادی نیز بدون دانش و به دنبال سرمایه گذارها برای خرید دلار اقدام می کنند، با انتشار خبر بعدی مبنی بر اینکه دولت هنوز با کسری بودجه مواجه است ، سرمایه گذارها دلار بیشتری می خرند و در انتظار حرکت بعدی دولت هستند،

وقتی اعلام می شود قیمت نفت بالا رفته است ، سرمایه گذارها می فهمند که دولت با فروش نفت به قیمت زیاد، کسری بودجه را جبران خواهد کرد و نیازی ندارد قیمت دلار را بیشتر کند؛ در نتیجه، بی درنگ دلارهایشان را می فروشند. باز هم مردم عادی که امیدوارند قیمت بیشتر شود و از همه جا بی خبرند، دلارها روی دستشان باد میکند و مجبور می شوند با قیمت کم و ضرر زیاد بفروشند. 

سرمایه گذارها براساس دانش و تجربه نشانه های رونق و رکود در بازار مسکن را فهمیده اند؛ به این ترتیب که بازار مسکن دو تا سه سال با رکود مواجه است و بعد، یک تا دو سال رونق می گیرد و در سال پنجم یا ششم اوج گرفته و قیمت ها به قول معروف، ساعت می زند! |

گاهی هم شهرداری ها در مقایسه با سال های قبل، مجوز بیشتری برای ساخت و ساز صادر می کنند؛ همچنین، باتوجه به رکود بازار مسکن در سال های قبل، مردم فرصتی برای پس انداز داشته اند و حالا می خواهند خانه بخرند. 

سرمایه گذارها از این نشانه ها می فهمند که به زودی بازار مسکن اوج می گیرد. پولشان را از بازارهای دیگر خارج و در بازار مسکن سرمایه گذاری می کنند و منتظر اخبار و نشانه های دیگر می شوند. وقتی خبرگزاری ها اعلام کنند و میزان معاملات مسکن افزایش پیدا کرده است، سرمایه گذارها منتظر می مانند که باز هم قیمت ها افزایش یابد و اگر خبرهایی مبنی بر کم شدن میزان معامله ها منتشر شود یا اینکه با حضور در بنگاه ها متوجه شوند مردم در مقایسه با روزهای قبل کمتر برای معامله مراجعه می کنند، سریعا برای بیرون کشیدن پولشان از بازار مسکن اقدام و در جای دیگری سرمایه گذاری می کنند. مردم عادی بدون اطلاع از نشانه ها، زمانی متوجه می شوند که دیگر دیر شده است و قیمت ها در حال کاهش است .

 سرمایه گذارها بر اساس دانش و تجربه فهمیده اند هر وقت بانکها وام مسکن بیشتری می دهند یا دولت اعلام می کند که فرایند دادن وام آسان شده است، باید پولشان را در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند؛ چون به زودی کسانی که وام گرفته اند، برای خرید مسکن اقدام می کنند و سرمایه گذارها می توانند به راحتی مسکن را با قیمت بیشتری بفروشند. مردم عادی که پولشان را به امید دریافت وام در بانک می گذارند، تا به خودشان می آیند قیمت ها سر به فلک می کشد، البته در این میان، آنهایی که از سال های قبل سپرده گذاری کرده اند، با سرعت بیشتری موفق به دریافت وام می شوند و می توانند زودتر برای خریدن خانه اقدام و سود کنند. 

سرمایه گذارها بر اساس دانش و تجربه فهمیده اند وقتی رئیس جمهوری انتخاب می شود که صلح طلب است و می خواهد قیمت ها را پایین نگه دارد، مجبور است مردم را از بازارها جمع کند تا مردم نتوانند خرید کنند. بهترین راه برای این کار این است که به بانک ها دستور بدهد با اعلام اختصاص سودهای بسیار زیاد به سپرده ها برای جذب پول های مردم اقدام کنند. از سوی دیگر، دولت جلوی وام ها را هم می گیرد تا پول نقد به دست مردم نرسد.

در این موقعیت، به محض انتخاب آن فرد به عنوان رئیس جمهوری سرمایه گذارها پولشان را در بانک ها میگذارند تا به زودی سود زیادی نصیبشان شود، مردم عادی طبق معمول، وقتی باخبر می شوند و پولشان را در بانک می گذارند که سه یا چهار ماه بعد، دولت دوباره سود بانک ها را کاهش می دهد؛ چون مطمئن است که پول مردم در بانک هاست.

 سرمایه گذارها براساس دانش و تجربه، حتی پنج تا ده سال آینده را نیز حدس می زنند؛ مثلا از طرح جامع شهری می فهمند کجا باید زمین بخرند که در آینده سود کنند، مثالی دیگر می زنم . در طرح جامع شهر مشهد که قبل از انقلاب تصویب شد، محدوده شهر مشخص و تصویب شد که شهر مشهد باید به سمت غرب پیش برود و خانه سازی باید در سمت غرب انجام شود؛ بنابراین، سرمایه گذارها زمینهایی خریدند که در محدوده تصویب شده در غرب مشهد بود.

 مردم عادی در سال ۱۳۸۶ هرجایی زمین می خریدند، به امید آنکه شهر به آن سمت هم برود! مردم نمی دانستند که نقشه مشهد تصویب شده است و به هیچ عنوان شهر مشهد، دست کم تا ده سال آینده به سمت دیگری گسترش پیدا نمی کند. براساس طرح جامع جديد مشهد، اساس توسعه شهر در جهت مغرب به جنوب غرب، در شمال به شاه راه شمالی و در جنوب به ارتفاعات با شیب ۱۵ درصد منتهی شده است.» طبق این خبر، سرمایه گذارها می فهمند در شرق مشهد نباید زمین بخرند؛ چون در طرح جامع، گسترش مشهد به سمت شرق نیست.

 
نکته: در هر جایی از کشور هستید، می توانید به شهرداری مراجعه و طرح تفصیلی شهرتان را درخواست کنید

۱-تا زمانی که یاد نگرفته اید، سرمایه گذاری نکنید. هرکدام از بازارهای سرمایه گذاری، یادگرفتنی است و درباره هرکدام کتاب ها و کلاس هایی موجود است، بهتر است، دست کم یک تا دو سال تحقیق و بعد اقدام به سرمایه گذاری کنید؟

۲-هنگام یادگیری سرمایه گذاری، ابتدا فروش و بعد خرید را یاد بگیرید. درصورتی که فروش را یاد بگیرید، وقتی تصمیم می گیرید آنچه خریده اید را بفروشید، زمان را از دست می دهید و قیمت ها کاهش پیدا میکند و ضرر می کنید؛

۳- احساساتی عمل نکنید و به واقعیت های اصلی توجه کنید. براساس گواهي افراد سرمایه گذاری نکنید؛ یعنی اگر همه می گویند فلان سهام را بخرید با قیمت طلا قرار است بیشتر شود یا همه برای خرید دلار هجوم آورده اند، توجه نکنید.

اصول بازار و نحوه خرید و فروش و اینکه چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید را یاد بگیرید؛

۴- سرمایه گذاری خوب و بد کمتر داریم، اما سرمایه گذار خوب و بد بیشتر، خیلی از سرمایه گذاری ها خوب است؛ اما شخص سرمایه گذار چون ناشی است، نمی تواند از آن ها پول در بیاورد؛

۵- سرمایه گذاری ریسک پذیر نیست؛ بلکه تحت کنترل نداشتن سرمایه گذاری ریسک پذیر است و برای رفع این خطر، فرد سرمایه گذار باید آموزش ببیند؛

6 -تا زمانی که پولتان کم است، متنوع عمل نکنید و متمرکز باشید؛ یعنی در یک نوع سرمایه گذاری فعالیت کنید

7- به سرمایه گذاری، به چشم شیوه یا عملکرد یا محصول نگاه نکنید سرمایه گذاری، برنامه است؛

۸. در هر بازاری، برای آغاز با پول کم شروع کنید و زمانی که مهارت کسب کردید، کم کم مقدار سرمايه را زیاد کنید.

نظرتان را بنویسید

مقایسه ملک
ملکی را برای مقایسه اضافه کنید.