جزئیات وبلاگ

شناخت کوتاهی از بازارهای سرمایه گذاری

بازار بورس

در بازار بورس با خریدن سهام شرکت های بزرگ، در سود یا زیان آن مشارکت می کنید. گاهی میزان ضرر تا حدی است که حتی سرمایه شما صفر می شود. برای همین، مردم سعی می کنند سهام شرکت هایی را بخرند که می دانند در آینده نزدیک یا دور سود می کنند.

گاهی اوقات نیز، درصورتی که مردم تقاضای زیادی برای خرید سهام یک شرکت داشته باشند، قیمت سهام آن شرکت افزایش می یابد. این باعث می شود سود کنید.

انواع بورس کدام است؟

بورس کالا، بورس فلزات، بورس کشاورزی، بورس اوراق بهادار، بورس اسناد خزانه.

توصيه: زمانی می توانید سهامتان را بفروشید که خودتان یا کارگزارتان جایگزینی برای شما پیدا کند.

با چقدر پول می شود سرمایه گذاری کرد؟

در بورس با هر مبلغی می شود سرمایه گذاری کرد؛ حتی یک میلیون تومان.

 

1-خرید و فروش در بورس از طریق کارگزارها به سه روش انجام می شود:

 مراجعه حضوری و دادن سفارش برای خرید و فروش 

۲-سفارش تلفنی به کارگزاری و دادن سفارش 

۳- سفارش اینترنتی چطور می شود کارگزار پیدا کرد؟

عبارت «کارگزار بورس » را در اینترنت جست و جو کنید. چند شرکت معتبر هستند که به شما خدمات می دهند.

بازار طلا 

اگر می خواهید به عنوان سرمایه گذاری طلای تزئینی بخرید، طلای مستعمل بهتر است؛ زیرا برای طلای تو حدودا بین پنج تا ۲۵ درصد از مبلغ خرید طلا بابت اجرت ساخت در هنگام فروش از شما کسر می شود. اگر بخواهید سکه طلا بخرید، باید بدانید سکه کالا محسوب می شود و قیمت آن به بازار عرضه و تقاضا بستگی دارد و اکثر اوقات، حباب دارد. قیمت سکه ربط زیادی به قیمت طلا ندارد. 

یعنی در ایام شهادت ها و محرم و صفر هیجان خرید و تقاضا کمتر است و در ایام عید و جشن ها هیجان خرید و تقاضا بیشتر، میزان تورم بر طلا تأثیر چندانی ندارد و می توان آن را تبدیل به پول نقد کرد. گاهی بازار و قیمت طلا راکد است؛ ولی طلا در بلندمدت ارزش ذاتی خودش را حفظ می کند. زمانی که بازار طلا رو به افول است، اگر فروش را بلد نباشید، ضرر می کنید چون در این زمان ها بسیاری از افراد حاضر نیستند طلای شما را بخرند. 

طلا به خودی خود سودآور نیست؛ چون مولد نیست و در طول زمان ارزش و درآمدی ایجاد نمی کند. این تعریف، سهام و املاک را نیز در بر می گیرد؛ اما به دلیل اینکه سرمایه گذارانی در آینده حاضرند پول بیشتری بابت آن بدهند. قیمت آن افزایش و کاهش می یابد.

نتیجه:

 اگر به قصد پس انداز و تزئینات و خرج نکردن پولتان طلا می خرید، کار درستی می کنید ولی اگر هدفتان سرمایه گذاری و کسب سود و حفظ ارزش پول است، اول باید خوب مهارت کسب کنید تا سود خوبی به دست آورید، بدانید که خرید طلا همیشه سود ندارد.

 برای کسب سود،باید آن را در پایین ترین قیمت بخرید و هنگام بالا رفتن قیمت بفروشید. بیشتر مردم، چون از کاهش بیشتر قیمت می ترسند، طلايشان را می فروشند تا قیمت آن پایین تر نیاید و زمانی می خرند که قیمت بالا برود. آن ها در این فکر باطل اند که از این گران تر تخرند؛ البته آن موقع هم، سودی نصیبشان نمی شود. فقط وقتی می توانید بفهمید بازار چه زمانی در پایین ترین و چه زمانی در بالاترین سطح قیمت است که آموزش ببینید و تجربه کسب کنید.

 

بانکها

آیا سپردن پول به بانک سرمایه گذاری محسوب می شود؟

به زبان ساده، سپردن پول به بانک یا صندوق های اعتباری، سرمایه گذاری نیست؛ بلکه جلوگیری از کم شدن ارزش پول است. ما به طور معمول سالانه حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد تورم در کشور داریم؛ یعنی اگر شخصی امسال یک میلیون تومان داشته باشد، در سال دیگر و در همان تاریخ ۸۰۰ هزار تومان قدرت خرید خواهد داشت . 

بیشتر سودهای بلندمدت ( پنج ساله ) بانک ها و مؤسسات مالی، حدود ۲۱ درصد است و کوتاه مدت یک ساله، حدود ۱۷ درصد؛ بنابراین، اصلا منطقی نیست که در زمان صعود بازار مسکن با بازار طلا و بورس بخواهید پولتان را با هدف سرمایه گذاری در بانک بگذارید، تنها زمانی این کار را انجام دهید که سایر بازارها در حالت نزولی و راکد هستند و فقط برای حفظ ارزش پول، آن را در بانک بگذارید بعد از آن، مثل شکارچی منتظر موج دیگر و صعود بازار باشید.

 بهترین خوبی بانک، بدون ریسک بودن آن است؛ زیرا نیاز به پیداکردن مشتری با جایگزین کردن ندارید و در زبان شریک نیستید.

نکته مهم برای سپرده گذاری در بانک یا صندوق های اعتباری

به هیچ عنوان در زمان بالارفتن قیمت خانه، پولتان را با هدف گرفتن وام در صندوق یا بانک نگذارید؛ چون تا آن زمان که به شما وام بدهند، دست کم چهار ماه و گاهی بیشتر طول می کشد و در این مدت قیمت خانه ها خیلی بیشتر از آتی می شود که شما بتوانید آن را با وام جبران کنید. پولتان را فقط در زمان رکود مسکن در بانک بگذارید

مثال: فرض کنید در اوج بازار مسکن هستید و قیمت ها روز به روز بیشتر می شود. شما ۴۰ میلیون تومان پول دارید و می خواهید آن را در بانک بگذارید که شش ماه دیگر ۲۵ میلیون وام بگیرید. این کار اشتباه است؛ زیرا خانه ای که می خواهید ۶۵ میلیون بخرید، تا شش ماه دیگر به ۸۰ میلیون می رسد و باز هم نمی توانید آن را بخريد. 

نتیجه اینکه در زمان اوج بازار مسکن بهتر است با پولتان هرجا که می توانید، حتی داخل کوچه و حتی خانه ای چهل متری بخرید تا پولتان رشد کند و قبل از اینکه بازار وارد رکود شود، خانه تان را بفروشید .

 از چه راه هایی می شود با پول خیلی کم در بازار مسکن سرمایه گذاری کرد؟

.. خرید زمین یا خانه کلنگی کوچک به طور شراکتی

از بین دوستان و اقوام و نزدیکانتان کسانی را پیدا کنید که مثل شما پول کمی دارند و با آنها به طور شراکتی زمین یا خانه کوچک کلنگی بخرید. مثلا اگر شما سه یا ۴ میلیون داريد؛ در صورتی که ده نفر باشید، حدود ۴۰ میلیون تومان پول جمع می شود، بعد از آن، با راهنمایی های مشاور املاک یک زمین بخرید و صبر کنید تا زمانی که سود کرد، آن را بفروشید و سودش را بین خودتان تقسیم کنید؛

 همچنین، بعد از مدتی که پول به دستتان آمد، میتوانید سهم خیلی از آن ها را با رضایت بخرید و با سه چهار نفر باقی مانده، کم کم آن زمین را بسازید.

۲، تبدیل پول اجاره مستأجر به رهن برای صاحب خانه؛

گاهی وقتها صاحب خانه هایی هستند که می خواهند خانه هایشان را به رهن بدهند؛ اما خیلی از مستأجرها پول رهن ندارند و به دنبال خانه اجاره ای هستند، از این فرصت سرمایه گذاری استفاده کنید و سراغ مشاور املاک با مشاور مورد اعتماد بروید و سوال کنید آیا موردی برای پول شما دارد؟ مبلغ رهن خانه را بپرسید.

 اگر پول شما به مبلغ مدنظر نرسید، دوست یا یکی از اقوام را که پول کمی دارد، پیدا کنید و با او شریک شوید. حالا می توانید مبلغ رهن خانه را بپردازید. مشاور املاک، پول شما را به عنوان رهن به صاحب خانه و پول اجاره مستأجر را به عنوان کرایه خانه به شما می دهد.

نکته: مبلغ تبدیل پول رهن به اجاره ۳ درصد است؛ یعنی هریک میلیون تومان، ۳۰ هزار تومان که با در نظر گرفتن مسائل شرعی و گرفتن وثیقه های قانونی لازم، می توانید این کار را انجام دهید.

نظرتان را بنویسید

مقایسه ملک
ملکی را برای مقایسه اضافه کنید.